Z zabiegów z użyciem toksyny botulinowej od lat korzystają osoby, które chcą szybko pozbyć się zmarszczek mimicznych i uzyskać odmłodzony wygląd. Pomimo ogromnej popularności, wciąż pojawiają się pytania, czy botoks jest bezpieczny. Jeśli też się nad tym zastanawiasz, zapraszamy do lektury naszego artykułu. Postaramy się rozwiać Twoje wątpliwości.
Co to jest botoks i w jakim celu się go stosuje?
Botoks to preparat zawierający toksynę botulinową typu A, która jest substancją białkową, wytwarzaną przez bakterie Clostridium botulinum. W dużych dawkach stanowi śmiertelnie niebezpieczną truciznę. Jednak małe ilości toksyny botulinowej mają działanie terapeutyczne, wykorzystywane w różnych dziedzinach medycyny. Zdecydowanie najpopularniejsze jest zastosowanie toksyny botulinowej w medycynie estetycznej – służy do wygładzania zmarszczek mimicznych, takich jak kurze łapki, zmarszczki na czole czy bruzdy między brwiami (tzw. lwia zmarszczka). Toksyna botulinowa prowadzi do tymczasowego „paraliżu” mięśni twarzy, odpowiedzialnych za powstawanie zmarszczek, co prowadzi do ich wygładzenia. Bardzo istotna jest przy tym precyzja wykonania zabiegu, dlatego ta procedura powinna być wykonywana wyłącznie przez doświadczonego lekarza.
Na czym polega zabieg botoksem?
Zabieg botoksem polega na wstrzyknięciu niewielkiej dawki toksyny botulinowej typu A w określone punkty na twarzy. Przed przystąpieniem do zabiegu lekarz przeprowadza konsultację z pacjentem, aby ocenić stan skóry, omówić oczekiwania oraz wykluczyć ewentualne przeciwwskazania. Właściwy etap procedury jest relatywnie szybki. Znieczulenie nie jest konieczne, choć niektórzy pacjenci decydują się na skorzystanie z kremu znieczulającego, aby zminimalizować dyskomfort związany z iniekcją. Efekty działania toksyny botulinowej zaczynają być widoczne już po kilku dniach. Na pełne rezultaty trzeba zazwyczaj poczekać około dwóch tygodni. Działanie botoksu na mięśnie utrzymuje się przez kilka miesięcy, po czym zabieg można powtórzyć, aby przedłużyć rezultaty.
Czy toksyna botulinowa może zaszkodzić?
Zabiegi botoksem są uznawane za bezpieczne, warunkiem jest jednak, aby procedura została przeprowadzona przez wykwalifikowanego specjalistę. Najlepszym wyborem jest renomowana klinika, w której zabiegi tego typu są wykonywane przez lekarzy, przy użyciu certyfikowanych preparatów. Ważne jest również przestrzeganie zaleceń pozabiegowych, takich jak unikanie intensywnego wysiłku fizycznego czy ekspozycji na wysokie temperatury.
Przy zachowaniu powyższych warunków ryzyko wystąpienia długotrwałych powikłań jest niewielkie. Zawsze jednak mogą wystąpić krótkotrwałe skutki uboczne związane z iniekcją, np. tymczasowe zasinienie, obrzęk, ból w miejscu wstrzyknięcia, a czasem ból głowy. Do poważniejszych powikłań należą: opadanie powiek lub asymetria twarzy, które jednak są przejściowe i przy profesjonalnie wykonanych zabiegach zdarzają się niezwykle rzadko.Chcesz dowiedzieć się więcej na temat zabiegów z zakresu medycyny estetycznej i regeneracyjnej? Umów się na wizytę w jednej z klinik Miracki Clinic w Warszawie, Krakowie, Łodzi lub Katowicach.
Treść promocyjna
Zobacz także: